Стрічкова пила - це багаторазове обладнання, що дає змогу криволінійно і фігурно розпилювати дерев'яні та металеві деталі й заготовки. Вона являє собою замкнуту сталеву стрічку із зубами, розташованими з одного боку. Металева стрічка натягується між верхнім і нижнім шківами верстата на стійкій до вібрацій масивній станині. Завдяки електродвигуну пила пересувається по ведучому і натяжному шківу через робочий стіл, на який вручну подаються заготовки для різу. Стрічкові пили мають різні характеристики і види пильного полотна. Пропонуємо розглянути, на що звернути увагу і як вибрати стрічкову пилу по металу або дереву.

У цій статті:

Різновиди

Стрічкові пили дають змогу працювати із заготовками з різних матеріалів. Найпоширеніші пили по дереву і металу. Інструменти для дерева дають можливість швидко розпиляти колоди, бруси і навіть мерзлу деревину. Стрічкопильний інструмент по металу призначений для різання труб, куточків, профілів, металевих каркасів і стійок, може використовуватися в різних сферах промисловості та будівництва.

Як вибрати стрічкову пилу по металу

Устаткування по металу слід вибирати виходячи з необхідної потужності. Для періодичних робіт у невеликих майстернях підійдуть побутові малопотужні стрічкові пилки. Великим підприємствам, будівельникам і майстрам, які монтують і демонтують металоконструкції на території замовника, варто розглянути портативне акумуляторне обладнання. Воно може встановлюватися на верстат у цеху або використовуватися як окремий інструмент.

Залежно від розміру металевої заготовки обирається крок пиляльного полотна і кількість зубів, тому стрічкове полотно слід вибирати окремо, ґрунтуючись на плані майбутніх робіт і типі оброблюваних деталей.

Як вибрати стрічкову пилу по дереву

Стрічкопильні верстати по дереву відрізняються від обладнання для різання металу. Для великих лісозаготівельних підприємств агрегати мають бути довгими і широкими для роботи з габаритними колодами. Слід передбачити потужний двигун і надійно закріпити верстат на станинах для того, щоб різальна стрічка не піддавалася вібрації і електроспоживання було мінімальним.

Особливу увагу слід приділити матеріалу пиляльного полотна. Він має бути якісним, добре витримувати тертя і навантаження на деформацію. Віддати перевагу варто біметалам і вуглецевій сталі.

Основні критерії вибору

Найважливішим показником стрічкової пилки є її потужність. За потужністю стрічкові пили можуть бути:

  • побутовими;

  • напівпрофесійними;

  • професійними.

Обирати стрічкову пилу слід виходячи з обсягу роботи і типу матеріалу. Якщо планується щодня обробляти великі кількості деревини для меблевої або столярної майстерні, на постійній основі монтувати металеві конструкції або ворота, варто розглянути професійні моделі з високою потужністю і додатковим функціоналом для збільшення точності різу.

Потужність

У таблиці зібрані значення потужності стрічкових пилок залежно від їхнього типу.

Тип стрічкової пилки

Потужніст

Особливості

Невеликі побутові верстати для різання деревини м'яких порід

0,350-1 кВт

  • портативні;

  • економічні;

  • підключаються до мережі змінного струму 220 В або постійного 18 В

Напівпрофесійні для майстерень і дрібних підприємств

1-3 кВт

  • підходять для твердих порід дерева;

  • продуктивні, здатні обробити до 10 м3 протягом однієї зміни;

  • підключаються до мережі 220/380В

Промислові для професійних лісопилок і металообробних підприємств

до 11 кВт

  • легко ріжуть товсті та довгі бруси, загартовану сталь і нержавійку;

  • підключаються до мережі 380В

Побутові та напівпрофесійні стрічкові пили польського бренду Yato різної потужності зі знімними підставками і змінними пиляльними полотнами високої якості можна придбати в нашому інтернет-магазині.

Параметри різу стрічкової пилки

Головними параметрами різу стрічкової пилки є:

  • Глибина пропилу - товщина матеріалу, яку може розрізати пила. Вона може становити від 80 до 500 мм. Якщо потрібен глибокий пропил, то і двигун стрічкопилкового інструменту має бути потужним.

  • Ширина пропилу - ширина заготовки, яка може бути розпиляна на верстаті. Якщо потрібно розпиляти матеріал завширшки 500-600 мм, слід вибирати професійні пили високої потужності.

Важлива характеристика різу стрічкової пилки - крок зуба, тобто значення кількості зубів у кожному дюймі пильного полотна. Для якісного розпилу важлива кількість і розташування зубів у місці різу, величина відстані між зубами, тобто розмір радіусної виїмки, через яку стружка відводиться назовні. Занадто маленька кількість зубів призводить до того, що на місце різу виявлятиметься занадто велике навантаження, що швидко призведе до розриву полотна. Часті зуби не дають змоги нормально відводитися стружці, що також загрожує перегрівом і пошкодженням зубів. У полотна по металу має бути 14-20 зубів, а у стрічкової пилки для дерев'яних заготовок - не більше 6.

Пиляльне полотно

Вибір оптимального стрічкового полотна роблять виходячи з особливостей:

  • станка;

  • оброблюваних заготовок, їхнього розміру та матеріалу.

Ширина стрічки залежить від типу верстата і діаметра шківів. Занадто широке полотно може вдарятися об борти колеса, пошкоджуючи зуби. Полотно має займати не більш як три чверті поверхні колеса, щоб уникнути зсуву під час значних фронтальних і бічних навантажень.

Для широкого спектра робіт варто вибирати стрічкові пили з коробкою передач. Вони мають можливість регулювати швидкість пильного полотна. Низька лінійна швидкість пилки 25-40 м/с дає змогу ефективно обробляти м'яку деревину. Для твердих порід дерева і металу швидкість має бути вищою. Наприклад, у представленої в нашому інтернет-магазині акумуляторної моделі YT-82188 від бренду Yato швидкість пиляльного полотна 0-7200 м/с, що дає змогу швидко й акуратно різати труби та профілі з нержавіючої сталі, а також відкатні ворота, паркани та металоконструкції із загартованої сталі.

Підсумки

Перед тим, як вибрати стрічкову пилу по дереву або металу, слід продумати, яким чином і як часто буде використовуватися стрічкопильний інструмент. Пиляльне полотно необхідно підбирати залежно від типу верстата, з яким воно буде використовуватися, і характеристик оброблюваних заготовок, колод або металевих виробів.

Для побутових і будівельних потреб краще вибирати пилки з кабелем не менше 3 м або акумуляторні моделі для портативної роботи в різних умовах. Ми пропонуємо стрічкові пили Yato з регульованим кутом різання, оснащені акумуляторними батареями великої ємності та знімними металевими основами. Такі пили можуть використовуватися як на стаціонарних верстатах, так і на виїзді для різання матеріалів різної щільності та заготовок різного розміру.

Часті запитання

Яке число зубів має бути у стрічкової пилки?

Під час обробки дерева або м'яких матеріалів на заготівлі має бути 3-6 зубців стрічкової пилки. Заготовкам із твердих матеріалів або металу потрібно від 6 до 24 зубців для ефективного різу.

Який крок пилки краще?

Крок залежить від форми і розміру заготовки, яка буде оброблятися. Що частіше розташовані зуби, то точніший різ, при цьому кількість зубів на заготовці має бути кратною 3.

Якої фірми краще вибрати стрічкову пилку?

Під час вибору стрічкової пилки варто орієнтуватися на матеріал заготовок, які будуть оброблятися, і потужність інструменту. На ринку представлено досить багато інструментів хорошої якості. Стрічкова пила YT-82188 від Yato - універсальний варіант стрічкопилкового інструменту для різання нержавіючої та загартованої сталі, металевих профілів і труб. Бренд Yato пропонує широкий вибір стрічкових пилок і стрічкопилкового обладнання високої якості.