Будь-які сучасні транспортні засоби - від скутера до трактора - мають масу електроніки, але часто акумулятор виявляється незарядженим тоді, коли в ньому є нагальна потреба. Це може бути пов'язано із забутими і увімкненими на всю ніч фарами, відчиненими дверима або сильними морозами. З настанням холодів акумулятори починають втрачати заряд швидше, масло в моторі загусає, і стартеру дедалі складніше запустити двигун. Щоб екстрено підзарядити акумулятор, що сів, і запустити стартер, застосовуються пуско-зарядні пристрої. Цей прилад має завжди бути в гаражі або багажнику. Розглянемо докладніше, як вибрати пуско-зарядний пристрій.

У цій статті:

Види

До допомоги ПЗП вдаються, якщо:

  • немає можливості повноцінно зарядити акумулятор;

  • не виходить запустити мотор, щоб генератор виробляв струм;

  • акумулятор слабкий, але розряджений не повністю.

Прилади дають змогу відновити старі акумулятори та ті, якими довго не користувалися. Існує три види таких пристроїв, які відрізняються призначенням і параметрами:

ПЗП

Зарядні

Пуско-зарядні

Пускові

Заряджання батареї

є

є

немає

Пуск стартера

немає

є

є

Живлення від мережі

є

є

є

Живлення від акумулятора

немає

є

є

Стає зрозуміло, що найбільш універсальні пристрої з можливістю пуску і заряду. ПЗП різних видів для індивідуального використання або комплектації СТО можна підібрати в лінійці обладнання для ремонту та обслуговування автомобілів польського бренду Yato. Серед продукції Yato можна знайти пристрої для різного виду наземного і водного транспорту за доступними цінами і з вигідними умовами оплати та доставки.

Зарядні

Такий вид пристроїв допомагає зарядити акумулятори, якими довго не користувалися. Це особливо актуально для водіїв, які мають кілька видів транспортних засобів і роблять перерву в їхньому використанні на зимовий період. Щоб завести автомобіль навесні після гаражного зберігання або сільгосптехніку, що простояла тривалий час, потрібен гарний зарядний пристрій, який відновлює заряд акумулятора від кількох годин до доби.

Зарядний пристрій не запускає двигун. Він компактний і мало важить, завдяки чому його можна возити в багажнику і використовувати за потреби. Наприклад, зарядний пристрій YT-8301 від бренду YATO має масу всього 1 кг і дає змогу зарядити AGM, свинцево-кислотні та гелеві акумулятори автомобіля, моторного човна або трактора з вихідною напругою 6/12 вольт.

Пуско-зарядні

Такі моделі запускають двигун, коли акумулятор розряджений, і заряджають його за потреби. Незамінні в холодну пору року, особливо якщо транспортний засіб змушений подовгу залишатися на вулиці. Використовувати ПЗУ можна не тільки для заряду акумулятора легкового або вантажного авто, а й для різної електроніки та техніки.

ПЗП YATO YT-83051 ємністю 300 Ач з максимальним зарядним струмом 15 А і напругою 12/24 В підтримує правильну напругу і заряджає АКБ легкових і вантажних авто.

Пускові

Пускові пристрої запускають двигун за допомогою струму істотної сили. Вони містять невеликий вбудований акумулятор і дають змогу живити прилади на 12 В.

YATO YT-83082 з LCD-дисплеєм може працювати від мережі або батареї, має ємність 12000 мАг і 2 USB-виходи. Такий пристрій незамінний для запуску авто в мороз і може також стати джерелом живлення для ноутбука або телефону.

Пускові пристрої добре брати в дорогу, головне - стежити за зарядом їхнього акумулятора і заряджати хоча б раз на 3 місяці за великого простою.

Як вибрати пуско-зарядний пристрій залежно від сфери

Щоб зрозуміти, як правильно вибрати пуско-зарядний пристрій для автомобіля, слід знати параметри наявної акумуляторної батареї. За сферою застосування розрізняють пуско-зарядні пристрої:

  • побутові;
  • професійні;
  • комбіновані.

Комбіновані ПЗП являють собою модифікацію зварювальних апаратів. Використовуючи комбіновані моделі, необхідно стежити за перемиканням режимів роботи, щоб уникнути перегріву і перегорання електропроводки транспортного засобу.

На побутових і професійних ПЗП слід зупинитися докладніше.

Професійні

Професійні пускозарядники мають великі габарити і добре захищені від коротких замикань. Вони використовуються на СТО або в гаражах автотранспортних підприємств. Конструкція дає змогу одночасно працювати з кількома акумуляторами, а також здійснювати запуск важкої спецтехніки та стартерів вантажних автомобілів.

Професійні ПЗП мають значно більший ресурс, ніж побутові моделі, і вищу ємність. Вони можуть живити не тільки автомобільні акумулятори, а й пристрої для будівництва, ремонту, садово-городніх робіт.

Побутові

Побутові ПЗП невеликі, мало важать, їх зручно тримати у власному гаражі і перевозити в машині. У них низький рівень пускового струму, але для акумуляторів з невеликою ємністю вони відмінно підходять. Водіям легковиків і мотоциклів пуско-зарядні пристрої істотно спрощують процес запуску двигуна навіть за -20°C.

Пусковий струм: якого буде достатньо

У питанні, як правильно вибрати пуско-зарядний пристрій, важливо враховувати струм для старту. Щоб ПЗП працював правильно, показник його пускового струму, тобто короткочасного для старту, має збігатися зі струмом акумулятора або бути до 10% нижчим.

Для бензинових двигунів величина пускового струму дорівнює струму акумулятора. Якщо ємність батареї становить 200 Ач, то ПЗП повинно мати пусковий струм 200 А.

Дизельним моторам для запуску необхідний пусковий струм у співвідношенні 1,5 зі струмом АКБ. Наприклад, до акумулятора ємністю 200 Ач потрібно ПЗП з пусковим струмом 300 А.

Краще обирати ПЗП з величиною струму пуску трохи вищою за потрібний, оскільки в сильний мороз звичайного може не вистачити для запуску транспортного засобу з дуже розрядженим акумулятором.

Усереднено рекомендується брати пристрої з таким пусковим струмом:

Для яких видів транспорту

Пусковий струм, ампери

Легкові авто

100

Міні-буси, позашляховики  

150

Невеликі вантажівки

200

Велика техніка, тягачі, комбайни

500

Ємність акумулятора: що це таке і як розрахувати

Ємність акумулятора показує значення струму, який акумулятор може накопичити і здатний забезпечити за 1 годину. Якщо ємність АКБ 100 Ач, то пуско-зарядний пристрій слід вибрати з не меншою ємністю.

Важливо знати: Зі зниженням температури повітря і в результаті тривалого інтенсивного використання ємність батареї може знижуватися.

Що більша ємність ПЗП, то більше разів пристрій зможе здійснити пуск та/або заряджання. Краще обирати значення ємності ПЗП не 1:1 з ємністю АКБ, а з запасом, тим паче, що транспортних засобів може бути кілька. Навіть якщо ви змінили мотоцикл на позашляховик, міняти ПЗП не доведеться, якщо заздалегідь подбати про запас ємності.

Який розмір ПЗП обрати?

Габарити ПЗП краще підбирати залежно від сценаріїв використання. Якщо пристрій буде встановлено стаціонарно, краще зосередити увагу на ємності та інших параметрах, розмір такого ПЗП не настільки важливий. Для використання в гаражі та на СТО можна вибрати пуско-зарядний пристрій з живленням від мережі. Чим більше акумуляторів одночасно він зможе заряджати, тим більші розміри матиме.

Для перевезення ПЗП у багажнику потрібно підбирати невеликі портативні акумуляторні моделі, їх легко брати в дорогу. Вони недорогі, ними легко заряджати легкові машини, квадроцикли, невеликі катери, садову техніку та електроінструмент. 

Як вибрати пуско-зарядний пристрій для вантажного автомобіля?

Для вантажних автомобілів і спецтехніки значення пускового струму ПЗП має бути вдвічі більшим, ніж у наявної батареї. 

Вантажівкам не підійде акумуляторне ПЗП через його низьку ємність. Краще підібрати моделі з живленням від однофазної або трифазної мережі із захистом від короткого замикання і перезарядження. Слід купувати пристрої для заряду свинцево-кислотних АКБ з напругою 12/24 В і ємністю батареї не менше 240 Агод.

Як вибрати пуско-зарядний пристрій для вантажного автомобіля, підкажуть менеджери інтернет-магазину Yato. У каталозі представлено широкий вибір якісних ПЗП для легкових і вантажних автомобілів, мототранспорту, спецтехніки та водного транспорту. Ми допоможемо підібрати пускові, зарядні та комбіновані пристрої для автосервісів та індивідуального користування. 

Додаткові функції

ПЗП можуть мати додатковий функціонал:

  • захист від короткого замикання, перегріву і перезарядження;
  • вбудований ліхтарик з можливістю подачі сигналу SOS;
  • консерваційну зарядку, що підтримує правильну напругу в АКБ;
  • десульфатацію - заряд йде імпульсами, що видаляють солі кислот з пластин акумуляторів, які довго не заряджалися;
  • захист від неправильного підключення клем і помилкової полярності;
  • таймери заряду і автоматичне вимкнення після закінчення зарядки.

Підсумки

Наявність ПЗП істотно впливає на комфорт користування транспортним засобом. Купити хороші пристрої пуску і зарядки можна в інтернет-магазині Yato. На сайті Yato24.com.ua можна знайти автомобільні зарядні пристрої побутового та професійного призначення, що працюють від мережі та акумулятора.

Маючи в розпорядженні ПЗУ, можна не боятися застрягти в дорозі в холодну пору року. Двигун транспортного засобу заведеться від пуско-зарядного пристрою навіть у найлютіші морози.