Для роботи з кріпленням, що має різьбу, необхідно використовувати викрутку. Існує велика кількість різновидів таких інструментів. Під час купівлі важливо знати, як вибрати викрутку. Вона повинна володіти необхідними характеристиками й бути призначеною для роботи з кріпленням, яке використовується в роботі.

В цій статті:

Види викруток

При виборі потрібно враховувати, що у різних видів кріплення виїмка на його капелюшку може мати різну форму. Купуючи викрутку, важливо вибрати інструмент саме з тим шліцом, з яким доведеться працювати. 

Часто продаються не окремі викрутки, а їхні набори, в яких присутні інструменти з різними характеристиками. Основні різновиди викруток наведено в такій таблиці.

Назва за типом наконечника

Позначення

Плоска

SN

Хрестоподібна

PH

Хрестоподібна з направляючими

PZ

Зіркоподібна

TORX

Шестигранна

HEX

Важливі критерії під час вибору викрутки

Наявність викрутки необхідна практично будь-якому майстру. Без неї неможливо закручувати саморізи, гвинти або шурупи. При виборі потрібно врахувати важливі параметри. 

Конструкція

Основою інструменту є міцний металевий стрижень. З одного його боку знаходиться наконечник, який являє собою робочу частину інструменту. З іншого - ручка, до якої під час загвинчування або відгвинчування гвинта чи саморіза докладає зусиль майстер. Форма наконечника повинна точно підходити виїмці на капелюшку гвинта або саморіза. Майстер для виконання роботи обертає ручку, передаючи зусилля для роботи з кріпленням.

Такий вид викрутки вважається класичним. Оскільки існує велика кількість різновидів різьбового кріплення, для майстра більш вигідним є придбання набору викруток, кожна з яких підходить для використання в певних ситуаціях.

Часто продають не набір викруток, а комплект різних шліців і подовжувачів для одного інструменту. У процесі роботи їх можна легко змінювати залежно від завдань, які потрібно вирішити майстру. В інтернет-магазині Yato представлені високоякісні викрутки різних типів, які продаються за доступними цінами.

Наконечник

Думаючи про те, як вибрати викрутку, потрібно звернути увагу на наконечник. Потрібно враховувати його форму, яка повинна підходити до тих шурупів або гвинтів, з якими потрібно буде працювати. Метал, з якого він зроблений, має бути твердим, але не крихким. Форма і розмір наконечника мають добре фіксуватися шліцом. 

Зручно, коли поверхня наконечника шорстка. У деяких викрутках для цієї мети застосовано спеціальне напилення.

Плоский наконечник використовується частіше, ніж інші. Він має позначення SL. Хрестоподібні наконечники різних різновидів забезпечують більш надійне з'єднання з кріпленням. Pozidriv (PZ) порівняно з Phillips (PH) має додаткові напрямні. Саморізи для першого різновиду зазвичай використовуються для скріплення дерев'яних деталей. Також застосовуються шестипроменеві та п'ятипроменеві зіркоподібні наконечники Torx з кінцями, що мають невелике заокруглення. Вони використовуються найчастіше в автомобільній і в електронній промисловості.

Стержень

Ручка і наконечник з'єднуються за допомогою стержня. Його роблять із міцного металу. Ця деталь має бути настільки міцною, щоб у ній добре поєднувалися досить висока твердість і сильна в'язкість. Остання характеристика перешкоджатиме руйнуванню при затягуванні гвинта з великим зусиллям. Він може мати круглий, квадратний або шестигранний перетин.

У якісному інструменті для виготовлення стержня часто використовується хромованадієва сталь. Для захисту від впливу корозії може застосовуватися оцинковане покриття.

Існують викрутки, в яких весь стержень або його частина являє собою гнучкий вал. Такий інструмент дає змогу проводити роботу з кріпленням у важкодоступних місцях.

Потрібно звертати увагу на довжину стержня. Використання короткого стержня робить більш зручною роботу у важкодоступних місцях. З довгим зручніше докладати силу при відкручуванні або закручуванні.

У телескопічній викрутці використовується особлива конструкція стержня, що дає змогу майстру потрібним чином змінювати його довжину. За допомогою запірного механізму відбувається фіксація в потрібному положенні. 

Рукоятка

Діаметр рукоятки зазвичай знаходиться в межах від 1 до 4 см. Чим він більший, тим менше зусиль потрібно докладати під час роботи інструментом. Якщо потрібно закручувати дрібні гвинти, використовують більш тонкі варіанти, оскільки це дає змогу виконувати дії точніше.

Рукоятки викруток можуть мати різну форму:

  • Проста подовжена - найпоширеніша.
  • Ручки Т-подібної форми дають змогу докласти більше зусилля під час роботи, оскільки воно передається з використанням важеля.
  • Г-подібна являє собою вигнутий під прямим кутом стрижень. Наконечник призначений для роботи зі шліцами у вигляді шестигранника або шестигранної зірки.
  • Викрутка з переломною рукояткою надає майстру можливість відхилити ручку під потрібним кутом і зафіксувати її.

Зазвичай рукоятку інструменту роблять із дерева або пластику. У деяких моделях у руків'ї є місце для зберігання змінних наконечників, що зручно для майстра, оскільки дає змогу завжди їх тримати під рукою. Існують ручки, в яких передбачено наявність спеціального отвору з тильного боку. Він призначений для того, щоб докладати додаткове зусилля при закручуванні, вставляючи в нього спеціальний ключ.

Також нерідко зустрічаються двокомпонентні ручки. У них стрижень вставлено в жорстку пластикову частину, а місце, де майстер тримає рукою, оформлено за допомогою зручних антифрикційних вставок із гуми.

Шліц

Для роботи з шурупами або гвинтами необхідна викрутка, що має наконечник, який точно відповідає за формою шліцу, з яким потрібно працювати. Найпоширенішими в побуті є інструменти з плоским або хрестоподібним наконечником різних розмірів. Швидкий розвиток технологій забезпечив появу великої кількості різних видів техніки, зокрема побутових приладів та електронних комп'ютерних пристроїв.

Тому набуло поширення застосування кріплення зі шліцами, що мають різні форми та розміри. Перед тим, як вибрати викрутку, покупцеві потрібно продумати, які різновиди інструменту йому можуть знадобитися.

Форма шліца

Використовується велика кількість шліців, що мають різні форми:

  • Плоский є одним із найпоширеніших варіантів. Такий шліц вважається найменш надійним, оскільки зчеплення з наконечником викрутки є недостатньо хорошим.
  • Хрестоподібні шліци застосовуються часто, оскільки забезпечують хороше зчеплення з гвинтом.
  • Нерідко потрібні й інші варіанти, наприклад шестигранні та зіркоподібні.

Для того, щоб працювати з мініатюрними гвинтами, вигідно використовувати викрутки з наконечниками, форма яких дуже точно відповідає шліцу. У деяких електронних приладах може використовуватися кріплення, що має нестандартну форму.

Розмір шліца

При виборі відповідного інструменту треба враховувати не тільки форму, а й розмір шліца. Якщо він плоский, то може мати ширину від 2 до 18 мм. Розміри хрестоподібного шліца розрізняються за використовуваним номером, який може набувати значення від 0 до 4. Для кожного з них передбачено не тільки певну ширину наконечника, а й довжину стрижня інструмента.

Нестандартні шліци

Різноманітність використовуваного кріплення також включає в себе рідко використовувані форми шліців. Як приклад можна навести такі:

  1. З квадратним перетином.

  2. З двома отворами. Викрутка-спаннер, що відповідає їм, має наконечник у вигляді двох паралельних штирьків.

  3. Tri-Wing. Це шліц із профілем, що складається з трьох листів.

  4. Хрестові асиметричні. Передбачають використання інструменту з чотирма пелюстками. На відміну від звичайних хрестових викруток, вони не виходять всі з центру, а розташовані з невеликим зсувом. Такі шліци мають позначення Torq.

Такі варіанти вигідно використовувати в тих випадках, коли виробник не підтримує самостійне розбирання створених ними конструкцій. Зазвичай відповідні типи викруток мають майстри сервісів з їх обслуговування.

Додаткові особливості

В онлайн-магазині Yato представлені викрутки різних типів і розмірів. Більш детально ознайомившись з нашим асортиментом, ви зможете придбати потрібні інструменти:

  • За допомогою реверсивних викруток можна не тільки проводити загвинчування гвинтів, а й здійснювати обертання рукоятки в протилежний бік, не від'єднуючи її від шліца. Для забезпечення такої можливості в інструменті використовується храповий механізм. Так можна працювати без використання другої руки. Це зручно в тих випадках, коли майстер одночасно тримає два інструменти. За необхідності майстер може заблокувати можливість реверсу.

  • Існують викрутки, в яких надана можливість змінювати наконечник. Майстер вибирає його з наданого разом з інструментом набору. У деяких моделях можна додатково вставляти або прибирати подовжувач стрижня. Таким чином використання викрутки стає більш зручним, навіть якщо доступ до кріплення ускладнений.

  • Для роботи з електроприладами корисні індикаторні викрутки. Вони дають можливість визначити існування напруги в мережі. За її наявності загоряється вбудований індикатор. Існують контактні та безконтактні різновиди. У першому випадку для отримання необхідної інформації потрібно доторкнутися наконечником до деталі або дроту, у другому такої необхідності немає, оскільки викрутка проводить діагностику з урахуванням дії електромагнітного поля.

  • Використання ударно-поворотних викруток дає можливість перетворити енергію поступального руху в поворотний. Такий спосіб забезпечує більш надійний контакт між інструментом і шліцом. Внаслідок цього закручування або розкручування виконується більш ефективно. Такий інструмент зручно використовувати, наприклад, для відкручування заіржавілих гвинтів.

  • Прецизійні викрутки мають наконечники, форма яких дуже точно відповідає виїмкам на кріпленні. Такі інструменти зручно використовувати для роботи з маленькими гвинтами. Подібне кріплення часто застосовується в комп'ютерах, смартфонах, планшетах та інших пристроях невеликого розміру. Існують спеціальні викрутки, призначені для ремонту годинникового механізму.

  • У продажу в нашому інтернет-магазині є акумуляторні викрутки, обертання яких забезпечується електромотору. У такому разі майстер може виконати свою роботу значно швидше. Використання дрилі в цій якості не може гарантувати збереження наконечника або кріплення.

  • Діелектричні викрутки використовують матеріали, що мають хороші ізоляційні властивості. У деяких моделях ними може бути покритий також стрижень і наконечник. Цей інструмент гарантує безпеку роботи з високовольтною напругою.

  • У високотехнологічних галузях іноді використовуються динамометричні викрутки. У них є дисплей, на якому відображається величина зусилля під час роботи з кріпленням. Також передбачено механізм закручування гвинтів з точно визначеним зусиллям. 

Знання того, які різновиди інструментів існують, може підказати, як вибрати викрутку потрібного типу.

Висновки

Техніка може бути скріплена різними видами гвинтів і саморізів, у яких використовуються шліци з різною формою і розмірами. Щоб з ними працювати, потрібно придбати кілька видів викруток, що відповідають вимогам. У нашому інтернет-магазині є великий асортимент різних інструментів Yato, серед яких покупець практично завжди зможе підібрати потрібні.