Бурхливий розвиток електроніки та перехід промисловості на використання мініатюрних друкованих плат став основною причиною появи паяльних станцій. У цих наборах, крім самого паяльника, передбачені додаткові елементи та пристрої, що дають змогу значно полегшити й прискорити процес пайки, демонтаж електронних елементів і друкованих плат. Однак багато електронників-початківців або просто аматорів, та й професійні фахівці не завжди можуть правильно вирішити питання, як вибрати паяльну станцію.

У цій статті:

  1. Вибір паяльної станції за типом пристрою

  2. Як правильно вибрати паяльну станцію за технічними характеристиками

  3. Підіб'ємо підсумок: яку паяльну станцію краще вибрати

 

Вибір паяльної станції за типом пристрою 

Щоб правильно вибрати для своїх потреб таку станцію, необхідно знати її будову і можливості. Широкий асортимент паяльних станцій пропонується нашим інтернет-магазином Yato24.com.ua. Спочатку потрібно визначити, яка підійде паяльна станція, яку вибрати для конкретного випадку.
За типом пристрою всі паяльні станції поділяються на контактні та безконтактні, які, своєю чергою, також можна поділити на такі категорії:

Види станцій Категорії Примітка
Контактні Поділяються тільки за видом припою, який використовується Олов'яно-свинцевий припой і без свинцю
Безконтактні
  • Інфрачервоні
  • Термоповітряні або із застосуванням фену
  • Комбіновані
  • З нагрівальними ІЧ-елементами
 

Безконтактними паяльними станціями вважаються такі пристрої, робота яких ґрунтується на монтажі чи демонтажі плат та інших дрібних чіпів або SMD-елементів без використання свинцю і без безпосереднього контакту з ними. Саме такий принцип функціонування закладений в інфрачервоних і термоповітряних станціях. Якісні паяльні станції за доступними цінами сьогодні можна придбати в нашому інтернет-магазині Yato24.com.ua. Зокрема, рекомендуємо звернути увагу на термоповітряну станцію 75 Вт Hot Air YATO YT-82458 і низку інших.

Термоповітряні паяльні станції 

Поява такого обладнання стала наслідком того, що всі станції, які існували, виготовляли для монтажу друкованих плат, а для зворотного процесу - демонтажу дрібних деталей - їхнє застосування було неефективним. У зв'язку з цим і народилася ідея використовувати в складі паяльного пристрою термофен. Іноді майстри замість нього використовують для демонтажу звичайний газовий пальник або фен промислового призначення. Однак такий підхід не завжди себе виправдовує, оскільки застосовувані нагрівачі своїм потужним струменем гарячого повітря буквально змітають радіодеталі з плати, і в результаті якість виконуваної роботи сильно страждає.
У спеціально передбачений для паяльної станції фен вмонтовано цифровий контролер і використовуються окремі насадки, що розділяють потік гарячого повітря, який він видає за його допомогою. Це дає можливість за один раз розігріти велику кількість мініатюрних SMD-компонентів або чіпів без нанесення шкоди платі й потім просто зняти їх. Тому під час ремонту великої кількості апаратури паяльні станції такого типу є просто незамінними.

Устаткування паяльних станцій спеціальними фенами з додатковими елементами (механічні або цифрові індикатори) робить їх трохи дорожчими, але покупка виправдовує себе. Тому в кожному випадку питання про те, як вибрати паяльну станцію з феном, вирішується залежно від передбачуваного типу робіт. 
Особливо актуальним таке обладнання є на конвеєрному способі виробництва радіодеталей або ремонті електронної техніки. Для виконання демонтажних робіт можна скористатися станцією, в якій є тільки один фен, а паяльника немає. Ці станції називаються демонтажними. Яку паяльну станцію вибрати, вирішувати користувачеві.

Контактні паяльні станції 

Це звичні паяльники, що відрізняються тільки вищою потужністю і дещо вдосконаленим пристроєм з електронними елементами. Такий тип паяльних станцій більш відомий радіоаматорам як паяльник з регульованою за допомогою електроніки температурою. Техніка їх застосування нічим не відрізняється від звичайних пристроїв. Пайка може здійснюватися з використанням олов'яно-свинцевої суміші або без використання олова. 
До складу контактної станції зазвичай входять такі елементи:

  • безпосередньо сам паяльник, може йти з набором змінних жал;
  • блок управління різної конструкції, який відповідає за регулювання температури;
  • спеціальна підставка.

Це недорогі пристрої, що вирізняються компактністю і мінімумом функцій, тому вибір паяльної станції з таких типів особливих труднощів не викликає і залежить від виконуваного завдання.

Інфрачервоні паяльні станції 

Ще одним із безконтактних видів паяльних станцій є інфрачервоні установки. З їхньою допомогою виконують ті ж самі операції, що і з термоповітряними. Основною відмінністю виступає виконання цих операцій значно якісніше, акуратніше і безпечніше. Спеціальний термофен нагріває до однакової температури не тільки самі елементи, які потрібно демонтувати, а й усі наявні на платі металеві елементи.
Основною відмінністю пристроїв цього типу є наявність спеціального нагрівального елемента, що має форму кварцового або керамічного випромінювача. У зв'язку з цим інфрачервоні паяльні установки мають низку переваг перед термоповітряними:

  • З їхньою допомогою можна виконувати роботи з компонентами зі складним профілем.
  • Рівномірне нагрівання місця і деталей майбутньої пайки завдяки точному спрямуванню теплового променя інфрачервоного пучка в точку майбутньої пайки.
  • Нема потреби під кожну мікросхему або плату застосовувати окрему насадку.

Основним секретом таких верстатів є відмінність у ступені відбиття інфрачервоних променів від контактів з металу і самої деталі. Таким чином унеможливлюється її перегрівання.
Вартість паяльних верстатів інфрачервоного випромінювання значно перевершує вартість станцій іншого типу. Вони випускаються в різних модифікаціях: з вентиляторами та без них, різної потужності тощо. Це доволі складні пристрої, особливо останні моделі, які можна під'єднувати до ПЗ комп'ютера і за його допомогою контролювати процес паяння згідно із заданою температурою та іншими установками. Однак інфрачервоні станції сьогодні значно обійшли інші види таких пристроїв і найчастіше їх обирають професіонали. Вони чудово знають, яка має бути якісна паяльна станція, яка краща серед наявних різновидів для виконання того чи іншого завдання.

 

Станції з нагрівальними ІЧ-елементами 

Цей тип паяльних установок зазвичай використовується для ремонту ноутбуків, ПК або іншої електронної техніки великих розмірів. Вона дає змогу виконувати багато різноманітних операцій з пристроями електроніки, монтувати та демонтувати великі плати на кшталт материнок ПК тощо.
У пристрої таких станцій зазвичай передбачені такі елементи:

  • стіл, призначений для жорсткої фіксації ремонтованої техніки;
  • верхній нагрівач, який служить для розпаювання на деталях контактів;
  • попередній нагрівач великих розмірів, який запобігає деформації плати і робить рівномірним нагрівання деталей;
  • система контролю температури в автоматичному режимі (термодатчик, контролер тощо).

Керування роботою такої установки досить просте і виключає людський фактор до мінімуму. Потрібно закріпити деталь або елемент і виставити термопрофілю порядок роботи. Решта виконується в автоматичному режимі.

 

Як правильно вибрати паяльну станцію за технічними характеристиками 

Щоб правильно вибрати паяльний станок у кожному конкретному випадку, необхідно попередньо визначитися з технічними критеріями установки.

Потужність 

Найкращим варіантом вважається станція потужністю 60-90 Вт. Така модель підійде для вирішення більшості завдань.

Тип нагрівача 

Якщо бюджет дозволяє, то краще вибрати установку з керамічним нагрівачем. Це можна легко зробити в нашому магазині Yato24.com.ua. Така станція прослужить довго.
У разі обмеженого бюджету варто віддати перевагу установкам з нагрівачем з ніхрому, що обійдеться значно дешевше.

Діапазон відхилення і точність 

У разі, коли вирішення майбутнього завдання вимагає великої точності, варто купувати станок для пайки, що вирізняється високою точністю і широким спектром відхилення. Температурні коливання не повинні становити більше 10 градусів Цельсія. 

Тип управління 

Якщо потрібна простіша установка, то вибирайте види паяльних станцій з аналоговим типом управління. У випадках, коли потрібна більша точність у роботі, краще віддавати перевагу установкам із цифровим керуванням.

Форма жала і насадки 

Фахівці радять вибирати станції, до комплекту яких входить і комплект додаткових насадок для заміни. У цьому випадку вам вдасться отримати рівні й акуратно виконані спайки.

Датчики економії та швидкість відновлення 

Краще вибирати паяльні станки з інтегрованими датчиками економії. Це дасть змогу істотно заощадити витрати електроенергії, особливо в разі тривалого безперервного використання.

Вага рукоятки 

Для зручності роботи та недопущення передчасної втоми віддавайте перевагу станціям з неслизькою і легкою рукояткою.

Підіб'ємо підсумок: яку паяльну станцію краще вибрати 

З викладеного матеріалу стає очевидним, що паяльна станція - це комплекс обладнання для виконання завдань, які одним лише паяльником виконати не вдасться. Паяльні установки значно перевершують паяльник за своєю потужністю і рівнем оснащеності. Але питання, яка краще паяльна станція, як вибрати її в кожному конкретному випадку, дуже часто ставить багатьох покупців у скрутне становище. Ми рекомендуємо в таких випадках звертатися в наш інтернет-магазин Yato24.com.ua, де досвідчені фахівці завжди готові підказати та допомогти зробити правильний вибір.
Оптимальним варіантом є використання різних паяльних верстатів залежно від тих цілей, які ви перед собою ставите. Щоб знати, як правильно вибрати паяльну станцію, рекомендуємо дотримуватися простих правил. Якщо вам потрібен пристрій для домашнього користування, то найкраще купувати контактні станції або термоповітряні комбінованого типу. Для професіоналів, які працюють у ремонтних майстернях або цехах, найкращим варіантом стануть інфрачервоні паяльні верстати.