Шліфування металевих, дерев'яних і пластмасових деталей виконується електроінструментом і ручними напилками. Напилки не вимагають особливих навичок роботи, не залежать від палива або електрики, тому широко застосовуються в багатьох сферах. У блозі інтернет-магазину Yato ми зібрали корисну інформацію про види напилків по металу, дереву та іншим матеріалам.

У цій статті:

Що таке напилок?

Напилок вважається одним із найстаріших інструментів, відомих ще з часів Стародавнього Риму. Підходить для делікатної обробки невеликих поверхонь, нерівних, опуклих або увігнутих деталей, елементів із гострими кутами, зубцями або клинами. Робоча поверхня напилка являє собою набір насічок. Вони розташовані особливим чином і знімають шар оброблюваного матеріалу під час руху напилка по поверхні деталі, в отворі або виїмці.
Якщо гравери й болгарки знімають відразу товстий шар матеріалу, то напилок підходить для тонкої ручної роботи. Цей інструмент недорогий, не займає багато місця. Різноманітність напилків дозволяє використовувати їх для різних робіт - від заточування автозапчастин до шліфування ювелірних виробів.

Види напилків

Напилки розрізняють за матеріалами, які вони можуть обробляти, за типом і частотою насічки, за формою перетину.

За матеріалом

Існує два основних види напилків:

  • по металу;
  • по дереву.

Також інструменти можуть застосовуватися для обробки:

  • пластику;
  • гуми;
  • скла;
  • кераміки.

Напилки розрізняються за твердістю. Одні призначені для обробки м'яких металів, дерева, пластмас, інші - для чавуну і загартованої сталі. Алмазні напилки можуть працювати з твердими металами й керамікою.

За загальним типом

Напилки ділять на інструмент:

  • загального призначення;
  • для спеціальних робіт, наприклад, алмазні для обробки загартованої сталі;
  • надфілі;
  • рашпілі.

Рашпілі дають змогу здійснити грубішу обробку досить м'яких і крихких матеріалів, таких як дерево, пластик, гіпсокартон. Поверхня рашпілів виглядає як окремі великі зубці або задирки, а не суцільні насічки, як у звичайних напилків. Робоча поверхня рашпіля не схильна до застрявання тирси, за раз можна зняти велику кількість матеріалу, що робить роботу ефективною і швидкою. Однак ідеально гладкої поверхні при обробці рашпілем домогтися неможливо, після нього потрібне шліфування напилками іншого типу.

Надфілі, навпаки, - найменш абразивні напилки. Вони мініатюрні і використовуються для тонких робіт, обробки невеликих отворів, ювелірних виробів з виїмками і вигнутими формами різної кривизни. Надфілі використовують ювеліри, годинникарі та інші майстри, які працюють з невеликими деталями і вимагають високої точності обробки.

За типом насічки

Розрізняють напилки з насічками таких типів:

  • Прості або одинарні. Робоча поверхня - паралельні косі лінії, що шліфують дерево, кольорові, м'які метали.
  • Подвійні або хрестові з лініями, що перетинаються хрест-навхрест. Знижують опір при роботі з чавуном, сталлю і різними твердими металами.
  • Точкові, або рашпільні.
  • Дугові фрезерні для делікатної та якісної роботи з пластмасами, деревом, м'якими металами і сплавами.

За частотою насічки

Нерашпильні напилки можуть мати різну частоту насічок. Залежно від цього мають числове маркування і назву:

  • Драчові №1 з 5-13 насічками на 1 см для грубої обробки до 0,15 мм за кожен прохід напилком.
  • Личкувальний №2 з 13-25 насічками на 1 см для обробки середньої сили. Результат - практично ідеальне шліфування поверхні.
  • Оксамитові №3-6 з 25-80 насічками на 1 см для максимально точного опрацювання і тонкого шару матеріалу, що знімається. Що більший номер оксамитового напилка, то дрібніші його насічки і то частіше вони розташовані. Такі інструменти доводять поверхню до ідеалу. Нерівності на оброблених оксамитовими напилками деталях людське око не вловлює, виявити їх можна тільки спеціальними інструментами.

Від частоти насічки напилка залежить шар металу, який знімається за один хід, і досяжна точність обпилювання, наприклад:

Клас напилка

Припуск на обробку, мм

Шар металу, що знімається за один хід, мм

Точність обробки, що досягається, мм

Драчовий №1

0,5-12

0,1-0,2

0,25-0,6

Личкувальний №2

0,1-0,3

0,02-0,03

0,02-0,005

Оксамитовий №4 і 5

0,025-0,05

0,025-0,01

До 0,01

Залежно від необхідної точності та доступного припуску, форми оброблюваної поверхні або деталі можна підбирати різні види напилків по дереву, металу, пластику, склу або кераміці.

За формою профілю

Крім насічок, напилки розрізняються формою свого профілю або поперечного перерізу. Вибір форм досить великий. Найпопулярнішими вважаються напилки:

  • прямокутні або плоскі для опуклих або рівних поверхонь;
  • квадратні для пазів, виїмок або отворів у формі квадратів або прямокутників, або як заміна плоским у місцях прямих кутів і кутів понад 90°;
  • брусові довжиною до 500 мм для зняття великого шару матеріалу за один прохід;
  • круглі, овальні для шліфування увігнутих елементів, круглих отворів з невеликим радіусом кривини, а напівкруглі - для отворів з великим радіусом;
  • ромбоподібні для обробки деталей з гострими кутами менше ніж 60°, зубчастих елементів і канавок;
  • трикутні для пазів або деталей із тригранними елементами.

Як правильно вибрати напилок залежно від призначення?

У нашому магазині Yato можна купити напилки різних типів. При виборі слід звернути увагу на такі моменти:

  • Матеріали, які передбачається обробляти.
  • Якість насічок напилка, їх тип і кількість залежно від цілей обробки.
  • Форма робочої частини й профіль, оскільки від них залежатиме зручність напилка і можливість обробляти деталі різної форми. Для заточування пилок використовуються трикутні напилки, а задирки краще прибирати плоскими або квадратними інструментами.
  • Тип і зручність руків'я - вона не повинна ковзати, випадати з руки, дряпатися. Краще купувати моделі з термопластичної гуми або фібергласу для довговічності та стійкості до зношування.
  • Довжина робочого полотна, яка визначає можливість обробки великих деталей або мініатюрних виробів.

У побуті для ремонту і хобі достатньо плоских, круглих або трикутних напилків №3, 4 або 5. Для частого застосування можуть знадобитися напилки з більшими насічками. Професіоналам варто звернути увагу на набори, в яких є кілька напилків різного типу і форми.

Напилки якої фірми найкращі?

Видів напилків та їхніх застосувань досить багато. Під час купівлі варто звертати увагу на характеристики інструментів, репутацію виробників та відгуки покупців. Серед безлічі популярних брендів, що випускають хороші напилки, виділяється польська компанія Yato, яка працює на ринку інструментів уже понад 30 років. На нашому сайті ви можете вибрати напилок для будь-яких робіт - від грубих до тонких. Якщо виникли складнощі з вибором, зверніться до нашого менеджера. 

Додаткові рекомендації

В інтернет-магазині Yato можна придбати набори напилків YATO з високоякісних матеріалів з продуманим і ергономічним дизайном для зручності роботи і відмінної обробки будь-яких поверхонь. Оксамитові №3, алмазні надфілі та напилки по металу №2 в наборі з 3, 5 або 10 шт. підійдуть досвідченим майстрам для роботи і любителям для вирішення побутових завдань.

Підсумки

Напилки - незамінні робочі інструменти для виготовлення металовиробів і деревообробки, СТО та майстерень. Ці прості інструменти можуть стати в пригоді автовласникові, господареві приватного будинку, будівельнику. Напилки не підлягають заточенню, відновити їх після стирання насічок не можна, вони підлягають утилізації. Тому обирати варто хороші інструменти з якісних матеріалів, щоб вони служили довго і були зручні у використанні. Відмінні набори напилків можна купити в нашому магазині Yato. Ми завжди готові допомогти з вибором і проконсультувати клієнтів, щоб покупка принесла максимум користі.