Сокира - найпоширеніший і один з найдавніших ручних інструментів для рубання і роботи по дереву. Сокири використовуються в побуті, під час лісозаготівлі та обробки деревини, незамінні в туристичних походах і рятувальних роботах. Вони дають змогу колоти дрова, розчищати зарості на присадибній ділянці від товстих гілок і рубати дерева, що впали на дорогу, якщо під рукою немає електроінструменту. Про те, як вибрати сокиру для розколювання дров, столярних, теслярських та інших робіт, ви дізнаєтеся з нашої статті.

У цій статті:

Види сокир

Загальна конструкція сокири дійшла до нас від пращурів у практично незмінному вигляді - це ріжуча частина (лезо), обух з вушком і палиця (сокирник або руків'я), до якої кріпиться обух з лезом. Сучасні сокири найчастіше ділять на:

  • колуни;

  • універсальні або столярно-будівельні;

  • туристичні;

  • спеціалізовані (пожежні, м'ясницькі, льодоруби).

Розглянемо особливості колунів і сокир, відмінності між ними та критерії вибору сокири для виконання різних видів робіт.

Сокира-колун

Сокира-колун має оптимальну конструкцію для того, щоб полегшити розколювання великих колод або полін. У питанні, як правильно вибрати сокиру-колун, варто звернути увагу, що на відміну від інших видів інструменту, у колунів:

  • велика важка ріжуча частина;

  • кут заточування 40°, а не 20-35°, як у універсальних сокир;

  • подовжене руків'я.

Наприклад, колун з клином HICKOR YT-8011 від бренду Yato важить 1 кг і має руків'я завдовжки 430 мм з дерева породи гікорі, що вирізняється особливою міцністю і зносостійкістю. Завдяки зміщенню центру ваги потужні удари колуном дають змогу розрубати навіть дуже товсту і тверду деревину, значно полегшуючи заготівлю дров.

Туристична сокира

Туристичні, або похідні, сокири невеликі за розміром, багатофункціональні й можуть бути складними для зручності транспортування. У руків'ї часто розміщуються додаткові інструменти й пристосування. За допомогою похідної сокири можна рубати гілки, валити невеликі дерева, розколювати каміння. Захисний чохол на туристичному інструменті допомагає уникнути випадкового травмування або псування інших речей у похідному рюкзаку.

Столярно-будівельна сокира

Столярно-будівельні сокири найпоширеніші в побуті і є практично в будь-якому приватному будинку. Вони відмінно підходять для роботи з деревиною невеликої товщини. Ними зручно:

  • рубати невеликі дерева на ділянці;

  • заготовляти хмиз і дрова;

  • обтісувати поліна;

  • обробляти дошки для присадибних будівель. 

Такі сокири мають довжину 300-500 мм і вагу від 500 грамів до кількох кілограмів.

Основні критерії вибору сокири

Роздумуючи, як вибрати сокиру для походу, рубання дров або заготівлі лісу, потрібно враховувати призначення і види робіт, які планується виконувати на ділянці або промисловому підприємстві. Слід оцінити:

  • матеріал леза і руків'я;

  • форму;

  • розмір;

  • вагу;

  • заточування леза.

Найбільш універсальними є дачні сокири з дерев'яними ручками, але ними не вдасться розрубати товстий стовбур дерева, а для похідного екіпірування вони занадто важкі.

Матеріал

Для тривалої роботи сокирою важливий матеріал топорища. Колуни краще обирати з руків'ям з міцного дерева або нейлону, як у сокири YT-80080 від Yato. Щоб рука під час роботи не ковзала, оптимальні моделі з покриттям топорища термопластичною гумою TPR.

Сталеві руків'я занадто важкі, натомість можна підібрати топорище із сучасних композитів. Популярні варіанти зі скловолоконними або фібергласовими руків'ями. Міцність і легкість цього композитного матеріалу дає змогу не боятися, що топорище розколеться від удару об колоду, як це трапляється з дерев'яними ручками, що розсохлися. У сокир з фібергласовим руків'ям менша віддача, тому працювати таким інструментом простіше і фізично легше.

Довжина

Від довжини сокири залежить важільна сила й ефективність роботи. Якщо інструмент потрібен для розколювання дров, краще вибрати колун з довжиною 350-500 мм. Для роботи, що вимагає точності, підійдуть сокири з короткими руків'ями до 200 мм. Невелика довжина ручки дає змогу виконувати більш чіткі удари без сколів деревини.

Майстри радять вибрати універсальну сокиру з руків'ям у 6-7 разів довшим, ніж ширина її обуха. Можна взяти інструмент за обух і спрямувати руків'я до плеча: якщо сокирник встромляється в плече, то замахуватися буде незручно, краще вибрати модель із коротшим руків'ям.

Вага

Якщо сокира буде занадто важкою, то орудувати нею буде складно, а маленькі легкі варіанти не зможуть впоратися з товстими гілками або колодами. Щоб тонко обробляти заготовки з дерева, краще вибирати сокири вагою 0,5-1 кг, а для виконання побутових робіт на присадибній ділянці підійде інструмент вагою 1-1,5 кг. Звернути увагу також варто на центр ваги - ідеально, якщо він зміщений до леза, інакше користуватися буде незручно.

Лезо

Ріжуча частина сокири відіграє важливу роль при роботі з цим інструментом. Неякісне лезо швидко тупиться, на ньому можуть з'явитися щербини, які не тільки ускладнюють роботу, а й можуть пошкодити дерев'яну заготовку. За формою лезо може бути прямим або заокругленим. Колоти сухі дрова зручніше прямим лезом, а вологу або смолисту деревину - заокругленим.

Якість леза

Майстри радять постукати по лезу під час купівлі сокири. Міцний якісний матеріал видає при ударі дзвінкий звук, який добре резонує. Таке лезо відмінно впорається з твердою деревиною і служитиме довго. На нашому сайті представлені сокири від польського бренду Yato з лезами, виготовленими із загартованої сталі високої міцності. 

Кут заточування леза

Лезо тим гостріше, чим менший кут заточування. Але гостра сокира - це не завжди найкращий варіант. Лезо із занадто гострим заточуванням тупиться швидше і застряє в дереві. Кут заточування потрібно підбирати залежно від робочих завдань, як зазначено нижче в таблиці.

Призначення сокири

Рекомендований кут заточування

Будівництво

20-30°

Рубка великих дерев, колод великого діаметра

25-30°

Столярно-теслярські роботи

35°

Рубка полін для розпалювання печі, невеликих дерев, чагарнику

35-40°

Точити лезо сокири майстри рекомендують вручну, оскільки під час заточування електроточилом метал нагрівається і може з часом деформуватися. Деякі леза не підлягають заточенню. Їхні ріжучі кромки виготовлені таким чином, щоб ефективно колоти дрова, не застрягаючи в колоді.

Як вибрати сокиру залежно від потреби

Якщо сокира потрібна тільки для того, щоб рубати дрова, досить вибрати звичайний колун з товстим клиноподібним лезом і міцним сокирником. Для більш специфічних робіт і обробки дерев'яних деталей слід підбирати моделі певної ваги, довжини й заточування. Про те, як вибрати сокиру для дачі, роботи або туризму, поговоримо далі.

Для дачі

Для дачі, гаража або ферми краще вибрати сокиру з нейлоновим або фібергласовим руків'ям, якому не страшні перепади температур і вологості, на відміну від дерев'яних сокирників. Сокира для приватного будинку або присадибної ділянки має бути надійною і міцною. Плюсами для господарського використання будуть зручне прогумоване руків'я, невелика вага та отвір на обуху для підвісу, щоб зручно зберігати інструмент у гаражі чи сараї.

Для походу

Як вибрати туристичну сокиру, не складно здогадатися. У поході головне - функціональність, компактність і невелика вага. У туристичної сокири має бути чохол або футляр із міцного вологонепроникного матеріалу для захисту леза від корозії, а інших речей у рюкзаку - від порізів. 

Варто звернути увагу на руків'я: сокира має зручно лежати в руці, не бути занадто важкою і не ковзати. У поході головне - практичність, тому під час вибору туристичної сокири слід звертати увагу не на бренд, а на якість металу та комфортну довжину топорища.

Для роботи

Професіонали обирають сокиру виходячи з робочих завдань і специфіки своєї діяльності. Сокира для роботи може мати особливу форму леза, як у льодорубів, або гострий кілочок, як у пожежних поясних або штурмових сокир. Для виконання специфічних робіт використовуються потеси, тесла і теслярські сокири. 

Найбільш потужними моделями є сокири для валки лісу. Вони можуть важити 3-4 кг і мати довжину топорища до метра для хорошого захоплення. Орудувати таким інструментом під силу не кожному, і вибирати його для домашнього господарства точно не варто.

Підсумки

Якщо ви шукаєте сокиру універсальну для приватного будинку і робіт по господарству або хороший колун для заготівлі дров, обов'язково зверніть увагу на критерії, перераховані вище. Правильно підібрана сокира дає змогу працювати тривалий час, менше втомлюватися, ефективно колоти дрова або рубати гілки на власній ділянці, в саду чи лісі.

Часті запитання

Чим краще колоти дрова – сокирою чи колуном?

Для заготівлі дров найкраще підходять колуни. Їхня велика вага і довге руків'я дають змогу впливати на поліно з максимальним зусиллям, при цьому витрачаючи менше власних фізичних сил.

Яка форма сокири краща?

Для швидкої заготівлі дров великого діаметра краще вибрати сокиру з прямим лезом. Для столярно-теслярських робіт підійдуть сокири із заокругленим лезом, ними зручно обробляти дерев'яні заготовки.

Якої фірми сокири кращі?

Сокиру слід обирати з огляду на те, для чого її використовуватимуть, в яких умовах і як часто. Для побутових потреб можна вибрати простіші моделі не надто дорогих брендів. Для частого застосування або роботи варто обирати сокири з міцних матеріалів з прогумованим руків'ям для зручного захоплення. У нашому інтернет-магазині можна підібрати столярно-будівельні сокири та колуни для заготівлі дров від відомого польського бренду Yato з лезами, виготовленими з високоякісної сталі, та руків'ями з дерева чи нейлону.