Мотопомпа - це поверхневий насос, який приводиться в дію бензиновим або дизельним двигуном і працює автономно. Швидкість потоку, тиск, натиск, висота всмоктування і розмір частинок - лише деякі з характеристик, які слід враховувати в питанні, як правильно вибрати мотопомпу.
В інтернет-магазині Yato представлені мотопомпи відомих виробників, які дуже практичні і можуть використовуватися для вирішення багатьох складних завдань - від наповнення водою басейну до зрошення великих сільськогосподарських площ. Крім насосів для чистої води, у нас також є мотопомпи, які можуть відкачувати брудну воду, наприклад, із затоплених приміщень.

У цій статті:

  1. Види мотопомп

  2. Основні критерії вибору: як правильно вибрати мотопомпу

  3. Як вибрати залежно від сфери

  4. Підсумки

  5. Часті запитання

Види мотопомп

Класифікація мотопомп ґрунтується на типі двигуна. На відміну від гідравлічного насоса, рух рідини в мотопомпі здійснюється за рахунок роботи силового агрегату, який створює тиск. Сьогодні на ринку представлено три основні види мотопомп.

Бензинові

Бензинові двигуни рекомендуються для періодичного використання, вони тихіші порівняно з дизельними моделями і відрізняються невеликими габаритами. Якісні приклади бензинових мотопомп представлені в інтернет-магазині Yato, де можна придбати обладнання для відкачування води за прийнятною ціною.

Дизельні

Рекомендуються для регулярного та інтенсивного використання. Дизельні агрегати особливо потужні і тому набагато голосніше працюють. Це потрібно враховувати перед тим, як підібрати мотопомпу з дизельним двигуном. Обслуговування і запуск цих двигунів складніші, хоча більші моделі комплектуються електростартером.

Електричні

Ґрунтуються на однофазному або трифазному електродвигуні. Мають вищий ККД, ніж моделі на двигуні внутрішнього згоряння, але не настільки автономні - вимагають підключення до електромережі. Є ще одна незручність - їх потрібно ретельно захищати від потрапляння вологи. 

Тип силового агрегату рекомендується вибирати виходячи з поставленого завдання. Якщо помпа потрібна для поливу невеликої ділянки, немає сенсу витрачатися на дорогий дизельний варіант і легше придбати портативну бензинову помпу з потужністю в межах 4000 Вт.

Основні критерії вибору: як правильно вибрати мотопомпу

Під час вибору мотопомпи слід звернути увагу на якість води, яку потрібно буде транспортувати. Класифікацію забруднень представлено в таблиці.

 

Тип води, що перекачується

Розмір частинок

Сильнозабруднена

≥ 20 мм

Нормально забруднена

≤ 20 мм

Чиста вода

≤ 5 мм

 

Крім того, при виборі обладнання слід врахувати:

  • висоту подачі води (відстань між мотопомпою і точкою забору води в метрах);
  • висоту всмоктування (вимірюється в метрах);
  • пропускну здатність насоса (виражається в літрах за хвилину або кубічних метрах на годину).

Призначення

Як і будь-яке обладнання, мотопомпу купують для вирішення конкретних завдань. Залежно від того, яку воду потрібно перемістити, користувач може вибрати силову установку з відповідними характеристиками.

Для чистої води

Такі насоси використовуються для зрошення або осушення територій. Обладнання призначене для відкачування води з озер, річок або інших природних водойм, де немає забруднень у вигляді великих твердих частинок. Мотопомпи для чистої води підходять для частинок дуже малого розміру, менше 5 мм. Всмоктувані більші частинки можуть засмітити корпус насоса.

Для слабозабрудненої

Стічні, паводкові, озерні або ставкові води можуть містити різні великі включення. З цієї причини для такого типу води слід використовувати мотопомпу, розраховану на розмір частинок від 10 до 20 мм.

Для сильнозабрудненої

Брудна вода містить частинки розміром понад 20 мм. До такого типу забруднень належать пісок, паводки або інші сильно забруднені води (папером, вологими серветками тощо). Підтримуваний розмір частинок становить понад 20 мм. Деякі мотопомпи мають ріжучий блок із подрібнювачем, що полегшує перекачування.

Продуктивність

Основні параметри маси, прискорення, автономного часу роботи і відстані, які визначають продуктивність, можна знайти в специфікації до насоса.

Розрахунок продуктивності легко зробити на конкретному прикладі. Для підйомної платформи потрібен насосний агрегат. Потрібен тиск 100 бар і швидкість подачі 10 л/хв.

Використовуючи формулу потужності двигуна, отримуємо P:

P = (100 бар X 10 л/хв) / 510 = 1,96 = 2 кВт

У цьому випадку достатньо електродвигуна потужністю 2 кВт і частотою обертання 1000 об/хв.

Висота напору

Напір - це висота, на яку насос може перекачувати рідину вгору (вимірюється в метрах). На висоту напору впливає рівень тиску, який може створювати двигун, умови всмоктування і втрати на тертя, які, своєю чергою, залежать від довжини і діаметра труб, колін і заслінок, через які тече рідина.

Для мотопомп, які використовуються для подачі води на невеликі ділянки, висота напору, як правило, не перевищує 8-10 метрів. Для зрошення сільськогосподарських полів використовується обладнання, здатне створювати висоту напору до 22 м. Такі високонапірні мотопомпи, як Konner&Sohnen KS 50 HP, можуть створювати напір води до 70 м.

Потужність двигуна

Цей показник залежить від об'єму силового агрегату. Об'єм двигуна вимірюється в кубічних сантиметрах і відповідає об'єму камери згоряння циліндра і частково визначає потужність мотора, яку необхідно відрегулювати до бажаної потужності насоса.

Для поливу невеликої ділянки цілком вистачить потужності двигуна в 4 кВт, а для подачі великих об'ємів води або осушення невеликих водойм потрібна дизельна помпа потужністю 7 кВт і більше.

Тип приводу

Систему приводу підбирають залежно від передбачуваної частоти використання: 

  • 2-тактні двигуни для періодичного використання та з низькими потребами;
  • 4-тактні бензинові двигуни для періодичного та частого включення;
  • дизельні двигуни для інтенсивної експлуатації.

Значення втрат тиску

Тиск відповідає силі води в початковій точці. Він варіюється залежно від витрати і діаметра шланга і виражається в B (бар). Ця характеристика не має значення, якщо насос використовується тільки для відкачування води, але має вирішальне значення, якщо мотопомпу під'єднують до пристроїв, що потребують певного вхідного тиску (зрошувальна система).

Тиск також безпосередньо залежить від пропускної здатності і визначається законами гідравліки: за постійної пропускної здатності тиск змінюється залежно від діаметра напірного шланга.

Загалом на коефіцієнт тиску впливає продуктивність насоса, потужність двигуна, висота всмоктування і пропускна здатність вузлів подачі води.

Як вибрати в залежності від сфери

Від того, де саме буде використовуватися мотопомпа, залежить вибір моделі пристрою.  

Як вибрати мотопомпу для дачі

Для дачної ділянки цілком достатньо бензинової мотопомпи з двотактним двигуном потужністю до 4000 Вт і з продуктивністю 130-500 л/хв. Під час вибору обладнання слід звернути увагу на максимальну висоту підйому, яка має бути не менше ніж 20 м. 

Також слід врахувати приблизну забрудненість води, оскільки моделі з невеликою потужністю призначені для перекачування рідини з максимальним діаметром забруднюючих речовин до 100 мм. На сайті Yato представлені портативні моделі бензинових мотопомп YATO YT-85403 і YATO YT-85401 вагою 30 і 25 кг, які ідеально підійдуть для поливу невеликих площ або перекачування води на невеликі відстані.

Як вибрати мотопомпу для роботи

Вибір відповідного насоса починається з джерела води для зрошення саду, яка може бути чистою або злегка забрудненою. Вибір поверхневого, заглибного або дренажного насоса також залежить від того, наскільки глибоке і як далеко розташоване джерело води.

Під час вибору мотопомпи слід врахувати важливі параметри:

  • Витрата палива.
  • Висота всмоктування (для поверхневих насосів).
  • Максимальна глибина занурення (для заглибних насосів).
  • Висота транспортування/видачі (на кожні 10 метрів потрібен тиск не менше 1 бар).
  • Потужність/вхід (залежно від місця і способу встановлення насоса виберіть, чи потрібен вам насос з однофазною або трифазною напругою).

Також перевірте, чи потрібно купувати інші необхідні аксесуари - найчастіше напірний шланг або трубу, інсталяційний матеріал для під'єднання шланга до насоса, з'єднувальну арматуру, підставку для встановлення насоса, спусковий трос.

Підсумки

У питанні, як правильно вибрати мотопомпу, важливо спочатку визначити, де розташоване джерело води і на яку відстань потрібно буде транспортувати рідину. Сучасні виробники мотопомп пропонують агрегати різної потужності, здатні створювати напір води від 10 до 70 метрів за різної глибини всмоктування. При цьому важливо враховувати чистоту води, оскільки великі частки можуть засмітити корпус, якщо в мотопомпі немає фільтра, розрахованого на очищення щільних забруднень.

Часті запитання

Яка мотопомпа краща – бензинова чи дизельна?

Дизельна мотопомпа вирізняється кращою надійністю, продуктивністю і потужністю. У той час як бензинові помпи можуть похвалитися невеликою вагою, портативністю і меншою вартістю. Найкращим вибором буде купівля обладнання з технічними характеристиками, які дадуть змогу максимально швидко й ефективно здійснити транспортування води.

Скільки може працювати мотопомпа без перерви?

Час роботи мотопомпи залежить від розміру паливного бака, витрати палива і потужності двигуна. Зазвичай невеликі моделі можуть працювати без перерви до 50 хвилин, після чого потрібна перерва в 10-15 хвилин.

Чим відрізняється мотопомпа для брудної води?

У мотопомпах для брудної води встановлюється фільтр, здатний фільтрувати забруднення з фракцією до 20 мм. Також деякі моделі комплектуються подрібнювачем.