Протишумові навушники - один із засобів індивідуального захисту, призначений для запобігання професійним захворюванням вух і втрати слуху. Застосовуються в тих випадках, коли шум і вібрації, що виникають під час роботи або оточують робоче місце, перевищують допустимий рівень 85 дБ. Незамінні на будівництві, в ремонтній майстерні, у виробничих цехах з циркулярними пилами, грейдерами, шліфувальними верстатами та іншим гучним обладнанням. У нашому інтернет-магазині Yato можна вибрати протишумні навушники з різним рівнем шумозаглушення. Далі розповімо, як вибрати протишумні навушники з оптимальним придушенням звуку і які види таких виробів існують.

У цій статті:

  1. Види

  2. Як правильно вибрати навушники за рівнем шумового впливу

  3. Особливості правильного вибору протишумних навушників

  4. Підсумки

  5. Часті запитання

Види

Протишумові навушники розрізняють за видами впливу на користувача і ступенем шумозаглушення. Вони можуть мати вбудовані окуляри або кріплення для каски й діляться на:

  • активні;

  • пасивні.

Здатні пригнічувати шум також музичні навушники з активним шумозаглушенням за допомогою мікрофонів із фоновим шумом і динаміків, що генерують хвилі певної частоти.

Активні

Активні протишумні навушники добре пригнічують гучні поодинокі або переривчасті звуки, тому їх часто застосовують там, де потрібно переміщатися між галасливими й тихими приміщеннями. Активні навушники залишають можливість почути попереджувальні сигнали.

Пасивні

Пасивні навушники - найпоширеніший вид протишумних виробів. Вони забезпечують максимальне поглинання шумів завдяки щільному приляганню до голови. Застосовуються в побуті та на виробництві, дають змогу пригнічувати звуки працюючих машин, інструментів і установок.

Музичні навушники з активним шумопоглинанням

Навушники з активним шумозаглушенням використовують для прослуховування музики, перегляду відео або комп'ютерних ігор і допомагають і ізолювати користувача від зовнішнього шуму. У таких навушниках комфортно слухати музику вдома, у громадських місцях і транспорті. Вони гасять низькочастотні звуки, але можуть пропускати шум середньо-високої або високої частоти.

Активні моделі не тільки допомагають заглушити шум ззовні. Вони також не дають сусідам по кімнаті, колегам або перехожим чути музику або аудіозаписи в навушниках. Активне шумозаглушення допомагає поліпшити якість звучання і відключитися від зовнішнього світу, але такі музичні навушники непридатні для професійного використання на виробництві з високим рівнем шуму і вібрації.

Як правильно вибрати навушники за рівнем шумового впливу

Щоб вибрати шумопоглинальні навушники за рівнем шумового впливу, слід розглянути такі критерії:

  • діапазони робочих частот від 63 до 8 тис. Гц;
  • величина середнього шумозаглушення на заданих частотах;
  • різниця і відхилення рівня шумозаглушення між різними випробовуваними;
  • передбачуване значення захисту на заданих частотах;
  • середнє шумозаглушення H, M або L у певних частотних областях.

Щоб вуха за 8-годинну зміну не зазнали незворотних змін, і робітник не втратив слух, рівень шуму, що впливатиме на нього в навушниках, має становити менше 85 дБ. Через можливість пошкодження навушників або порушення їхніх шумоізоляційних властивостей під час експлуатації рекомендовано, щоб шум не перевищував 75 дБ.

У таблиці нижче зазначено можливі рівні шумозаглушення:

Неповне

понад 85 дБ

Допустиме 

до 85 дБ

Гарне 

80 дБ

Ідеальне 

75 дБ

Гарне 

70 дБ

Ризик надмірного захисту

нижче 70 дБ

Максимально допустимим для нормальної роботи з використанням шумопоглинальних навушників без шкоди для слуху працівника є добовий шум у 115 дБ, а критичний - 135 дБ. Для правильного вибору навушників використовують методи SNR і підбору за частотною областю.

Використання SNR

Для зручності ідентифікації шумопригнічувальних навушників виробники вказують ступінь придушення шумів або SNR у децибелах. Це усереднене значення, яке розраховується як різниця між рівнем передбачуваного шуму і рекомендованої норми в 75 дБ. Наприклад, якщо ефективність ослаблення навушників 28 дБ, як у моделі з кріпленням на каску YT-74624 польського бренду Yato, то в них допустимо працювати за рівня шуму: 

28 дБ + 75 дБ (допустимого шуму) = 103 дБ. 

Тобто навушники з SNR 28 дБ підходять для шумозаглушення під час роботи з електродрилем, газонокосаркою, фальцювальною машиною, повітряним компресором та іншими джерелами шуму до 103 дБ.

Найчастіше використовують протишумні навушники з SNR від 26 до 34 дБ. Під час роботи на асфальтоукладальнику шум становить 101 дБ, за допустимих 75 дБ захисні протишумові навушники повинні мати показник SNR 26 дБ. Більшість побутових пристроїв, зокрема увімкнена газонокосарка, не вимагають SNR більше 26 дБ.

Підбір за частотною областю

Якщо виробник шумопоглинальних навушників вказує не SNR, а рівень шумозаглушення залежно від частотної області, то підбір захисту слуху можна зробити точніше. Наприклад, значення шумозаглушення навушників може становити:

  • H - 34 дБ для високочастотних звуків;

 

  • M - 30 дБ для середньочастотних;
  • L - 23 дБ для низькочастотних.

 

Якщо шліфувальна машина працює на середньовисокій частоті з рівнем шуму 110 дБ, то необхідний параметр шумозаглушення має становити:

110 - 75 = 35 дБ. 

У наведеному прикладі в середньочастотній ділянці навушники впораються з шумозаглушенням, а для високочастотних шумів слід підібрати модель із рівнем шумозаглушення від 35 дБ.

Особливості правильного вибору протишумних навушників

Вибір протишумних навушників ґрунтується на їхньому призначенні, рівні шумозаглушення і зручності використання. Залежно від виконуваних робіт і умов роботи можна купити модель:

  • загального призначення з регульованим по довжині оголів'ям;
  • з відповідним захисній касці кріпленням;
  • із потиличним наголов'ям для кріплення разом із сонцезахисним козирком, окулярами, захисною кепкою;
  • оснащені модулем бездротового зв'язку і можливістю здійснювати телефонні дзвінки при підключенні до смартфона, як у навушниках YT-74626 від Yato.

На нашому сайті представлені навушники з технологією подвійного демпфірування, з м'яким оголів'ям і широкими м'якими ущільнювальними подушками.

Чи можна використовувати навушники з нижчим шумозаглушенням?

Більш низьке шумозаглушення допустиме, якщо дотримується норма шуму і не перевищується час перебування в шумному приміщенні. В умовах шуму 100 дБ не слід працювати понад 60 хвилин.

Винятком для використання навушників із нижчим шумозаглушенням може бути ситуація, коли в робітника є проблеми зі слухом, і навушники із сильним шумозаглушенням не дають змоги почути важливі оголошення, попередження про несправності або аварійні сигнали.

Коли необхідно використовувати навушники з більш високим шумозаглушенням?

Більш високе шумозаглушення необхідно застосовувати при:

  • тривалого впливу низькочастотного шуму;
  • поєднанні навушників із будівельними касками, респіраторами, захисними окулярами, капюшонами, бейсболками та іншими головними уборами, що знижують щільність прилягання амбушур до голови.

Також більш високе шумозаглушення варто передбачити за великої кількості джерел шуму різної частоти та різного рівня звуку.

Підсумки

Протишумові навушники можуть стати в пригоді не тільки для робочих цілей, а й у домашньому господарстві під час ремонту, під час демонтажу стін, роботи зі зварювальним апаратом, відбійним молотком та іншими установками й приладами, що створюють значний шум. Працюючи в галасливому середовищі з ткацьким, виробничим та іншим обладнанням, використовувати протишумні навушники строго обов'язково. Вони перешкоджають пошкодженню слухового апарату і знижують стомлюваність.

Наявність густої щетини, бороди або окулярів, головний убір або пов'язка на голові можуть змінювати рівень шумозаглушення навушників. Тому під час розрахунку необхідного рівня шумозаглушення слід врахувати всі фактори, здатні вплинути на зміну гучності звуків на робочому місці. Менеджери нашого інтернет-магазину Yato знають, як правильно вибрати протишумові навушники, і допоможуть з підбором ідеальних пристроїв, які будуть безпечними, ефективними й зручними у використанні.

Часті запитання

Який тип навушників найбезпечніший?

Найбезпечнішими є протишумні навушники, які забезпечують рівень звукового тиску під час використання до 75 дБ, виготовлені з якісних матеріалів без гострих кутів і максимально прилягають до голови, не спадаючи й не залишаючи зазорів.

Як визначити ефективність навушників?

Акустична ефективність і категорія захисту навушників ділиться на 3 класи з поглинанням до 98, до 105 або вище 110 дБ. Клас навушників слід вибирати залежно від того, який передбачуваний шум буде під час роботи в них. 

У якому випадку необхідно застосовувати протишумові навушники?

Протишумові навушники необхідно застосовувати під час роботи в умовах навколишнього шуму від 85 дБ і гучніше.

Як визначити розмір протишумних навушників?

Купити звукопоглинальні навушники можна в універсальному розмірі, який регулюється залежно від обхвату голови. Розмір подушок або амбушур навушників має два параметри - внутрішній А (35-40 мм) і зовнішній В (65-70 мм).