Складаний ніж - універсальний ріжучий інструмент, що легко поміщається в рюкзаку, кишені або поясній сумці. Складаний або складаний ніж може стати в нагоді в різних життєвих ситуаціях. Він незамінний у туристичному поході та на риболовлі. Ним можна скористатися в побуті, на відпочинку або в екстрених ситуаціях у найрізноманітніших цілях, зокрема для розкриття чого-небудь, відкривання пластикової тари, перерізання мотузок, нарізання продуктів. Про те, як вибрати складаний ніж і на що звернути увагу під час купівлі виробу, поговоримо далі.

У цій статті:

Основні критерії вибору складного ножа

Фахівці нашого інтернет-магазину Yato підібрали кілька критеріїв, які допоможуть визначити, який складаний ніж вибрати. Залежно від призначення - побутового використання або виживання в екстрених умовах - можуть знадобитися складні ножі з клинками і механізмами фіксації різних типів. Важливими параметрами є матеріали виготовлення і розміри леза та рукоятки.

Матеріал

Матеріали леза і рукоятки можуть відрізнятися залежно від особистих уподобань і призначення. Найпопулярнішими є складні ножі з нержавіючої сталі з алюмінієвим, сталевим, дерев'яним або пластиковим руків'ям з анодованою або прогумованою обшивкою. Рідше зустрічаються ножі з кераміки, вони більш крихкі і не підходять для екіпіровки рятувальників і військових.

Призначення клинка

Для побутових потреб - зняття ізоляції з дротів, розблокування кришок приладів, обрізання пластикової гофри та інших господарських справ - підійде складаний ніж компактних розмірів із простим односекційним лезом.

Для відпочинку на природі, походів до лісу або велосипедних прогулянок обирайте модель із потовщеним лезом, яким можна обрубати гілки, відкрити пакування з пайком і що-небудь розрізати.

Рибалкам варто вибирати міцні клинки з вузьким лезом, яким набагато простіше зчищати риб'ячу луску, обробляти улов і нарізати філе.

Механізм фіксації леза

Надійний механізм фіксації леза - гарантія того, що пальці залишаться цілими під час складання та відкривання ножа. Існує кілька механізмів фіксації:

  • Механічний. Ніж закривається і відкривається вручну.

  • Викидний. Передбачає автоматичне або напівавтоматичне викидання леза. Напівавтоматичний ніж викидає лезо при невеликому русі інструментом, а складати назад потрібно вручну. Автоматичний відкривається і закривається за допомогою кнопки і важеля.

  • Штифтовий. Замість кнопки за викидання леза відповідає штифт. Він відсувається під час відкриття або закриття складного ножа.

Найбільш довговічними є ножі з механічною фіксацією леза, але ними не завжди зручно користуватися, для складання або відкриття потрібні дві вільні руки. Складний механізм автоматичних складних ножів дорогий і використовується рідко. Штифтова фіксація максимально надійна, штифт не можна випадково зрушити з місця, тому ніж не відкриється в кишені або сумці, не розріже речі в рюкзаку і не поранить руки при необережному русі.

Зручність використання

Якщо ніж зручно тримати в руці, то для його використання не доведеться прикладати велике зусилля, не з'являться мозолі, і інструмент не вискочить з руки в найневідповідніший момент. Прогумовані рукоятки - розумний вибір для рибалок, туристів і всіх, хто планує брати інструмент мокрими руками.

Конструкцію рукоятки варто обирати під свою руку, вона не повинна бути занадто мініатюрною або занадто довгою. Краще вибрати ергономічні варіанти, які добре фіксуються в руці, або анатомічні рукоятки з виїмками під пальці.

Розмір

Вибір розміру складного ножа багато в чому залежить від зручності, необхідної точності різу та особистих уподобань. Оптимальними вважаються ножі з лезом довжиною 75-100 мм. Такий інструмент легко і зручно тримати в руці, він підходить для повсякденного носіння. Тактичний складаний ніж може мати довше лезо. Варто пам'ятати, що що менше досвіду в поводженні з ріжучим інструментом, то коротше лезо слід вибирати.

Загальна довжина зазвичай не перевищує 20 см, вага ножа становить від 50 до 200 г. Якщо місце в похідному рюкзаку обмежене, можна вибрати мініатюрну модель, але варто враховувати, що нею складніше буде перерізати товстий канат або гілку.

Види складних ножів: як правильно вибрати

В інтернет-магазині Yato знають, як вибрати хороший складаний ніж для різних цілей. Ми зібрали невелику таблицю з ключовими параметрами ножів для різних типів призначення.

Призначення складного ножа

Особливості

Додатковий функціонал

Господарсько-побутове

Легкі та компактні з простим рівним лезом

Відсутній

Туристичне

Мають твердість від 50 HRc і вище за методом Роквелла

Можуть мати двосекційне лезо із зубцями

Рибальське/мисливське

Міцні й тонкі для зручного чищення улову

З антиковзаючим покриттям на рукоятці

Екстрено-рятувальне

Мають підвищену міцність і систему відкривання однією рукою

Можуть бути оснащені стропорізом або битою

Армійське

Можуть мати твердість до 60 HRc. Виготовляються з висококласної нержавіючої сталі

Можуть мати карабін для підвішування, фіксатор підвищеної надійності та двосекційне лезо

Детальніше розглянемо три основні типи складних ножів:

  • традиційні;

  • тактичні;

  • утилітарні.

Кожен із них може використовуватися як у побуті, так і в надзвичайних ситуаціях. Під час вибору складного ножа варто продумати сценарії його використання, врахувати свій бюджет і вид матеріалу, який буде оброблятися ножем - пластик, картон, лінолеум, дерево.

Традиційні складні ножі

У традиційних складних ножів зазвичай пряме лезо без зазубрин або лезо «Боуї» зі скошеним вістрям. Можуть використовуватися в побуті, для робіт у саду, гаражі або як ріжучий інструмент під час будівельних і ремонтних робіт. Традиційні складані ножі підійдуть і туристам, і рибалкам, ними можна зрізати грибні капелюшки або навіть нарізати хліб для перекусу, вони легкі і поміщаються в кишені.

Тактичні складні ножі

Складні ножі для рятувальників, автомобілістів, військових або поліції оснащуються міцним механізмом блокування, мають товсте міцне лезо і надійне руків'я, що не вислизає з руки та дає змогу оперативно й ефективно використовувати ніж в екстремальних ситуаціях.

Утилітарні складні ножі

Утилітарні ножі мають максимально компактні габарити, їх легко носити з собою для виконання побутових справ - розпакування посилок, зняття шкірок із фруктів, розрізання мотузок або пластику. Такими інструментами часто користуються електрики та водопровідники - невеликим складним ножем можна легко відрізати кабель або ізоляційну стрічку.

Підсумки

Складні ножі повсюдно використовують починаючи з XVII століття. З повсякденного ріжучого інструменту вони перетворилися на незамінний елемент екіпіровки домашнього майстра, рибалки, туриста, медика, військового і рятувальника. Якісний складаний ніж допоможе позбутися ременя безпеки, що заклинив, відкрити бутель з водою і вирішити масу завдань - від чищення риби до заточування кілочків для намету. 

У менеджерів нашого магазину Yato ви завжди можете уточнити, складаний ніж якої фірми краще вибрати і як підібрати інструмент за вашим запитом і бюджетом. Ми завжди готові відповісти на питання і допомогти знайти ваш ідеальний складаний ніж.

Часті запитання

Якої фірми вибрати складний ніж?

Вибір складного ножа залежить від багатьох факторів. Варто звернути увагу на матеріал і рукоятку, розмір і призначення ножа. У нашому інтернет-магазині можна підібрати рятувальний або універсальний складаний ніж польського бренду Yato для рибалок, туристів і повсякденного використання.

Які складні ножі вважаються найкращими?

Найкращими вважаються складні ножі з нержавіючої сталі з міцним клинком, зручним руків'ям і можливістю відкриття однією рукою, як, наприклад, у рятувального складного ножа 200мм YT-76052 від Yato.

Як зрозуміти, що ніж якісний?

Якісний ніж має бути виготовлений з міцного матеріалу, легко відкриватися і закриватися без заклинювань, мати надійний фіксатор, що перешкоджає розкриттю в кишені або рюкзаку.

Скільки сантиметрів має бути складний ніж?

Для зручності використання довжина леза складного ножа не повинна перевищувати 9 см, а товщина - 2,5 мм.